Podróż samochodem bez kierowcy

Samochód, który kieruje bez twojej ingerencji? Tak, to nie wątek z filmu science-fiction. Takie auto opracowano na Freie Universität Berlin – przejechało samodzielnie 2400 km!

Samochód nazwany AutoNOMOS podróżował głównie autostradami. Prace nad nietypowym pojazdem nadzorowali profesorzy Raúl Rojas i Daniel Göhring z Wydziału Matematyki i Informatyki. Wcześniejsze tego typu testy realizowane były w Niemczech, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych.

Jazda nie była łatwa – po drodze zmieniały się warunki klimatyczne, a samochód mijał liczne roboty na autostradach. Kierowcą w AutoNOMOS jest komputer, wyczulony na pilnowanie, by auto trzymało się pasa ruchu. W kierowaniu pomagają mu liczne czujniki – siedem skanerów laserowych, dziewięć kamer wideo i radary umieszczone z przodu, z tyłu i po bokach. Do tego dochodzi dokładny system GPS. Automatyczny samochód może wykryć niebezpieczeństwo na drodze, jak również wchodzącego na jezdnię pieszego. Wszelkie informacje trafiają do systemu, a ten w błyskawiczny sposób planuje i podejmuje decyzje jak kierować jazdą, by była bezpieczna i zgodna z zasadami ruchu drogowego.

Na wprowadzenie tego typu pojazdów na nasze miejskie drogi przyjdzie jeszcze poczekać kilka lat, ale rozwiązanie wydaje się kuszące – jazda, w czasie której można spać, zupełnie zmienia sposób podróżowania na długich dystansach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Skrzypce z druku 3D

Skrzypce z druku 3D

Druk 3D to rewolucja w różnych dziedzinach

Następny
Kubek na kawę i ciastko

Kubek na kawę i ciastko

Kawa i ciastko na drugie śniadanie?

Może Ci się spodobać