Serwerowy procesor na Nehalem.

31-03-2009

Intel wprowadza na rynek pierwszy serwerowy procesor oparty na architekturze Nehalem. Xeon 5500 ma być najbardziej zaawansowanym produktem firmy.

Podstawową zaletą procesora Intel Xeon 5500 jest to, że monitoruje on stan otoczenia (systemu i działających aplikacji) i automatycznie dostosowuje odpowiedni poziom mocy lub wydajności. Funkcja Intel QuickPath umożliwia szybsze przesyłanie danych pomiędzy procesorem a pamięcią. Uzyskano to dzięki zastosowaniu nowej architektury, niwelującej w dużym stopniu tzw. wąskie gardło. Odbywa się to w ten sposób, że oprócz puli pamięci współdzielonej, każdy proces dostaje własną, dedykowaną ilość pamięci.

Intel Turbo Boost znacznie przyspiesza działanie aplikacji poprzez wykorzystywanie nieużywanej w danym momencie mocy procesora. Procesor potrafi automatycznie podnieść częstotliwość taktowania dla zwiększenia wydajności jednego lub wszystkich rdzeni. Z kolei Intel Hyper-Threading sprawia, że jeden procesor jest widziany przez system operacyjny jako dwa logiczne. Intel Inteligent Power to technologia dzięki której procesor może zmniejszyć lub zwiększyć pobór energii. Xeon 5500 ma 15 różnych stanów zasilania, pomiędzy którymi może się dowolnie przełączać. W zasadniczy sposób wpływa to na energooszczędność i wydajność.

Intel Xeon 5500 to nowatorski procesor, który w zupełnie inny sposób niż dotychczas, wykonuje zadania. Nie liczy się już maksymalna moc, lecz umiejętność jej dostosowania do wykonania konkretnych poleceń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *