Skóra sztuczna czy naturalna?

Czyszczenie skór

Na to pytanie raczej nikt nie odpowie jednoznacznie, ponieważ zarówno skóry sztuczne, jak i naturalne mają swoje zalety i mankamenty. Na pewno obrońcy zwierząt będą wychwalali tak zwane skóry „eko”. Mimo to patrząc na to obiektywnie wiele będzie zależało od tego, do czego dany surowiec będzie wykorzystywany. Raczej inaczej będziemy oceniali przydatność obu rodzajów skór wykorzystując je do obuwia, inaczej przeznaczając je na kuchenną tapicerkę.

Czym zatem się różnią – skóra naturalna od sztucznej?

Przy dzisiejszych technologiach bywa i tak, że niektóre rodzaje skór sztucznych odróżnimy od naturalnych po dłuższym im się przyjrzeniu. Skóra sztuczna może być dokładną imitacją naturalnej wraz z fakturą, czyli ziarnem, a nawet bliznami. Na ogół skóry naturalne są inne w dotyku od sztucznych.

Skóry naturalne cechuje na ogół duża odporność na urazy i przerwanie. Większość rodzajów skór naturalnych (nawet skóry gładkie) cechuje w mniejszym lub większym stopniu przepuszczalność powietrza, za tym niestety idzie nierzadko przepuszczalność płynów. Natomiast skóry sztuczne mogą być całkowicie nieprzepuszczalne, co może być przydatne w wypadku tapicerki mebli kuchennych, barowych i restauracyjnych.

Skory „eko”, zwane często skajem produkowane są najczęściej z poliestru. Ponadto skóry sztuczne są duże tańsze od naturalnych i ewentualna zmiana tapicerki nie musi się wiązać z dużymi kosztami. Również czyszczenie i konserwacja skóry sztucznej wymagają mniej zabiegów, czasem wystarczy do tego wyłącznie szczotka, odkurzacz i wilgotna ściereczka.

Chociaż powłoki zabezpieczające to cecha nie tylko skór sztucznych. Również skóry naturalne (zwłaszcza gładkie) są pokrywane specjalnym pigmentem, również zabezpieczającym przed działaniem promieniowania UV.

Jak czyścić i konserwować skóry?

O tym jak czyścić skóry sztuczne już wspomnieliśmy, natomiast zachowanie w dobrym stanie skór naturalnych wymaga na ogół więcej zabiegów. Skóry naturalne trudniej jest oczyścić z plam, zwłaszcza jeśli chodzi o zamsz i nabuk. Niektórzy w tym celu wykorzystują domowe sposoby w postaci chociażby roztworu z wodą octu, spirytusu lub sody oczyszczonej.

Zanim jednak przystąpimy do odplamiania skory to warto jest poszukać specjalistycznych informacji w zależności od rodzaju skóry. Znajdziemy je w sieci i również w sklepach z wyrobami skórzanymi.

Najczęściej producent skórzanego wyrobu już przy zakupie proponuje odpowiednie środki do czyszczenia i są to zwykle preparaty, między innymi pianki w sprayu do odtłuszczania. Najwygodniej jest nabyć kompletny zestaw do czyszczenia i konserwacji skóry, który oprócz wspomnianych środków może zawierać również szczoteczkę i ściereczkę z mikrofibry.

Zapraszamy do https://czyszczenieskory.pl/ – sklep internetowy oferujący środki do czyszczenia i konserwacji skóry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Jak ważną rolę w naszym życiu pełni sprzęt teleinformatyczny?
Router

Jak ważną rolę w naszym życiu pełni sprzęt teleinformatyczny?

Teleinformatyka jest prężnie rozwijającą się dziedziną

Następny
Anonimizacja danych – wszystko co warto wiedzieć

Anonimizacja danych – wszystko co warto wiedzieć

Z artykułu dowiesz się wszystkiego na temat anonimizacji danych

Może Ci się spodobać