Spadek sprzedaży płyt CD Audio.

23-03-2009

Płyty CD Audio są w coraz większym stopniu wypierane przez inne nośniki. Według ostatnich danych, w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych, zanotowano spadek klientów kupujących te płyty rzędu 17 mln.

Co ważne, ujemny trend zauważalny jest wśród wszystkich grup wiekowych, oczywiście największy spadek zanotowano wśród młodych ludzi. Pomimo dużego wzrostu sprzedaży muzyki przez internet, wytwórnie fonograficzne notują straty. Wzrost zakupów internetowych wyniósł 29%, 36 mln osób kupiło muzykę w ten sposób, o 8 mln więcej niż przed rokiem.

Przyczyny takiego stanu rzeczy upatruje się w kryzysie, kiedy to ludzie wydają mniej na rozrywkę. Inną są wysokie ceny płyt, które już dawno nie są żadną konkurencją dla innych nośników. W sklepach internetowych klient może wybrać interesujące go pliki i od razu ma je gotowe do słuchania.

Inaczej wygląda sytuacja w Europie, gdzie główną przyczynę upatruje się we wzroście piractwa. Pewną okolicznością sprzyjającą do wymiany nielegalnych plików jest europejski system prawny, który ciągle nie docenia tego rodzaju dzialalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *