Telefon bez ładowania.

11-06-2009

Nokia pracuje nad całkowicie nowym rozwiązaniem odnośnie zasilania telefonu, które może okazać się rewolucyjną technologią. Według założeń urządzenie miałoby zbierać z otoczenia energię z promieniowania elektromagnetycznego.

Według osób pracujących nad tym projektem, w otoczeniu jest ogromna ilość energii, którą przy odpowiedniej technologii można wykorzystać. Promieniowanie elektromagnetyczne emitują praktycznie wszystkie urządzenia, np. anteny telewizyjne i telefoniczne, transmitery WiFi. Zespół badawczy Nokii opracował już nawet prototyp wykorzystujący fale radiowe. Na razie pozwala on pobierać energię w ilości od 3 do 5 miliwatów. Obecnie naukowcy pracują nad bardziej wydajną technologią, która zapewni pobór na poziomie pozwalającym zasilić telefon, czyli około 80 miliwatów.

Urządzenie będzie pozyskiwać energię poprzez konwersję fal elektromagnetycznych w elektryczny sygnał. Wykorzystywane do tego będa dwa pasywne układy scalone i różne częstotliwości fal. Pewnym uzupełnieniem tej technologii będzie również jednoczesne zastosowanie paneli słonecznych. Naukowcy pracujący dla Nokii twierdzą, że nowy sposób zasilania telefonów, w zastosowaniu masowym, pojawi się w ciągu najbliższych 3-4 lat.

4 comments on “Telefon bez ładowania.”

  1. Tesla zastosował ten dużo wydajniejszy układ już 100 lat temu ;D

    coś ci naukowcy się opierniczają.

  2. jesli takie coś ma powstac w ciągu 3-4 lat to juz powinny byc telefony na wode ;d

  3. tyle już było pomysłów.. wystarczy zerknąć na artykuły z ostatnich 3 stron i już mamy kilka o nowych rewolucyjnych bateriach i marzeniach o tym jak będziemy nimi napędzali swoje komputery/samochody/komórki... jedna wzmianka o rewolucyjnej technologii i cisza.... czyżby wszystkie prototypy i testy kończyły się fiaskiem? a może to jakaś tajemnicza duża ręka...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *