Metody rozwoju oprogramowania. Poznaj te najpopularniejsze

Metody pracy nad rozwojem oprogramowania są gorącym tematem w branży IT, a to wszystko dlatego, że każda firma chce jeszcze sprawniej i wydajniej wprowadzać na rynek swoje produkty. Poszczególne metody pracy mogą w tym pomóc, gwarantując zespołowi ciągły rozwój i zapewnienie szybkich zysków i rewelacyjnych wyników. Jak kształtowały się metody rozwoju oprogramowania przez lata? Gdzie jesteśmy na osi czasu rozwoju tych metod teraz? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Mamy nadzieję, że będzie on inspiracją do zmiany i przyczynkiem do refleksji nad tym, jak usprawnić procesy i współpracę w swojej firmie. Zapraszamy!

Waterfall – metoda kaskadowa

Metoda Waterfall to podstawowa metodyka, która niekiedy była klasykiem pracy w projektach IT. Organizacja pracy polega na wypełnianiu każdej fazy projektu jedna za drugą, a każda z faz podlega osobnym testom.

W tej metodzie najważniejszy jest szczegółowy plan, dzięki któremu planuje się terminarz poszczególnych etapów. Nie pomija się również roli szczegółowej dokumentacji, a budżet zakłada się z góry. Kluczową regułą, której zespół musi się trzymać w metodzie kaskadowej, jest terminowość — deadline w Waterfall to świętość!

Zasadniczymi wadami tego podejścia jest brak elastyczności i duży regres w projekcie, jeśli po drodze któryś z elementów nie zadziała, bowiem jeśli wymagana jest modyfikacja, można tego dokonać tylko na danym fragmencie i jedynie przez konkretne osoby odpowiedzialne za tę część zadania.

Innym minusem może być również brak integracji zespołu, przepływu informacji i feedbacku. Każdy z członków zespołu jest skoncentrowany jedynie na swojej części zadania i nie ma większego oglądu na całość projektu. Kaskadowy typ pracy przyjęty przez firmę może być również niesatysfakcjonujący dla klienta, który może zmieniać swoje oczekiwania już w trakcie tworzenia projektu. Przyjęty system Waterfall nie pozwala na dużą elastyczność w ramach rozpoczętego projektu – zmiany mogą więc nie być wzięte pod uwagę albo wprowadzenie ich znacznie wydłuży termin oddania gotowego produktu czy usługi.

Agile

Jest to jeden z prężnie rozwijających się w branży IT systemów, który zakłada podział pracy na mniejsze etapy, nazywane sprintami lub iteracjami. Każdy z krótkich etapów jest następnie testowany i przekazywany do klienta, aby ten wydał opinię na temat produktu. Zasadzie tej towarzyszy misja, aby zachowywać jak największą efektywność przez cały czas trwania projektu, a także wytwarzać go w możliwie jak największym tempie. Duże znaczenie ma tutaj feedback otrzymywany na bieżąco, dzięki czemu wiadomo, jaki kierunek obrać i co jest pożądane przez klienta. Ta metoda zakłada, że klient jest aktywny i na bieżąco określa swoje potrzeby. Ważnym elementem pracy w tym modelu jest raportowanie, które pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie do wymagań klienta, a także wewnętrznej analizy projektu w zespole.

W ramach Agile rozróżniamy kilka podejść i są to: Scrum, Kanban i Extreme Programming – każda z nich zakłada drobne różnice w podejściu do organizacji codziennej pracy czy roli poszczególnych członków zespołu, jednak wszystkie opierają się na misji nieustannego rozwoju, ciągle płynącego feedbacku oraz podziale pracy na mniejsze sektory.

Devops

DevOps jest innowacyjnym systemem, który swoje korzenie ma w Agile, ale jest metodyką interdyscyplinarną, która z założenia łączy zespoły developerów i zespołów operacyjnych tak, aby wykorzystać ich najlepsze cechy i umiejętności w ramach jednego działania. Integracja procesów tworzenia i wdrażania projektu powoduje doskonały flow pracy i dąży do dynamicznego i szybkiego wytwarzania usług i produktów w maksymalnie efektywny sposób. Aby poznać lepiej ten system, pracodawcy decydują się na szkolenia swoich pracowników w zakresie nowoczesnych metod rozwoju oprogramowania i automatyzacji pracy.

Coraz większa konkurencja w branży IT powoduje, że właściciele firm poszukują nowych rozwiązań, które mogą pomóc wyprowadzić organizacje na prowadzenie na ciężkim do zdobycia rynku. Poznanie nowoczesnych metod pracy jest doskonałym krokiem dla przedsiębiorstwa, które stawia na rozwój i oszczędności. Nie daj się wyprzedzić. Wyedukuj swój zespół i zaimplementuj rozwiązania, które zwiększą efektywność i pozwolą na jakościowe, szybkie prowadzenie wielu projektów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
W jaki komputer zainwestować w 2024? Przenośny laptop czy stacjonarka – jaka konfiguracja i podzespoły będą najlepszą?

W jaki komputer zainwestować w 2024? Przenośny laptop czy stacjonarka – jaka konfiguracja i podzespoły będą najlepszą?

Oferta komputerów stacjonarnych i laptopów jest w 2024 niezwykle zróżnicowana

Następny
Tajemniczy świat szpiegostwa: Technologie i techniki w służbie informacji

Tajemniczy świat szpiegostwa: Technologie i techniki w służbie informacji

W dobie cyfrowej, gdzie informacja jest jednym z najcenniejszych zasobów, temat

Może Ci się spodobać