Mieszkańcy zatłoczonych miast mają dostęp do bogatej oferty sklepów, punktów usługowych i centrów medycznych. Z uwagi na to, że coraz więcej osób decydujące się na wyprowadzkę do dużego miasta, komunikacja na terenie metropolii staje się coraz trudniejsza.
Po pierwsze: względy ekologiczne
Z przyczyn praktycznych coraz więcej mieszkańców przesiada się z samochodów na transport publiczny lub na rowery czy hulajnogi. Tego typu alternatywy dla samochodów stanowią rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego. W przypadku transportu zbiorowego w jednym pojeździe przebywa kilkadziesiąt osób, zatem nie dochodzi do tak dużej emisji CO2 do atmosfery. Natomiast jeśli chodzi o hulajnogi elektryczne czy rowery elektryczne tego typu środki transportu nie wykorzystują paliw ani gazu do napędu. Zatem są rozwiązaniem bardziej optymalnym z punktu widzenia troski o planetę. Ponadto stacje rowerowe rozlokowane w różnych dzielnicach miast są wyposażone nierzadko w panele fotowoltaiczne, które odpowiadają za działanie wyświetlacza. W ten sposób wykorzystują odnawialne źródło energii, jakim jest słońce.
Po drugie: względy praktyczne
Jeżeli nie cierpisz stać w korku, przesiądź się na rower lub hulajnogę elektryczną. Każdy z tych pojazdów może się poruszać po ścieżkach rowerowych, nie jesteś więc skazany na stanie w wiecznych korkach i poruszanie się po tym samym pasie co samochody osobowe, autobusy, auta dostawcze czy tiry. Możesz szybko i bez zbędnych opóźnień dotrzeć pod wskazany adres. Młodzi ludzie, mieszkańcy Warszawy, Krakowa czy Wrocławia, coraz częściej właśnie rowerem czy hulajnogą docierają do miejsca pracy czy na uczelnię.
Po trzecie: bezpieczeństwo i swoboda obierania trasy przejazdu
Brak bezpośredniego kontaktu z samochodami osobowymi czy tirami zwiększa poczucie bezpieczeństwa na drodze. Wykorzystywanie ścieżek rowerowych jest w pełni legalne i pozwala ograniczyć ryzyko związane z kolizją z dużym pojazdem napędzanym mechanicznie, z którym zazwyczaj nie ma się szans. Co więcej, korzystając z roweru czy hulajnogi elektrycznej możesz w pełni swobodnie planować trasę i czas odjazdu. Nie jesteś ograniczony rozkładem i przystankami. Elastyczność wyboru opcji pozostawienia hulajnogi również stanowi atut – zwłaszcza dla młodych osób.
Po czwarte: niskie koszty eksploatacji
Nie musisz dysponować własnym samochodem, rowerem czy hulajnogą, aby móc w pełni korzystać z możliwości, jakie daje Ci rozwinięta sieć komunikacyjna w dużym mieście. Stacji rowerowych i punktów wypożyczania hulajnóg z każdym rokiem przybywa. Wystarczy skorzystać z aplikacji mobilnej na swoim telefonie i założyć konto, aby móc bez przeszkód stać się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Brak konieczności inwestowania w drogi w utrzymaniu samochód, opłacania jego OC i AC, tankowania i regularnych przeglądów technicznych bywa zbawieniem dla uczniów i studentów, którzy nie chcą ponosić co miesiąc tak wysokich kosztów.
Źródło: Materiał zewnętrzny