Jak działają systemy fotowoltaiczne

Ogniwo fotowoltaiczne jest podstawowym elementem składowym systemu PV. Poszczególne komórki mogą mieć różną wielkość, niemniej, jedno ogniwo wytwarza tylko 1 lub 2 waty, co wystarcza tylko do niewielkich zastosowań, takich jak zasilanie kalkulatorów lub zegarków na rękę.

Ogniwa fotowoltaiczne są połączone elektrycznie w zapakowanym, odpornym na warunki atmosferyczne module lub panelu fotowoltaicznym. Moduły fotowoltaiczne różnią się wielkością i ilością energii elektrycznej, jaką mogą wytworzyć. Zdolność wytwarzania energii elektrycznej przez moduł PV rośnie wraz z liczbą ogniw w module lub na powierzchni modułu. Moduły fotowoltaiczne można łączyć w grupy, tworząc tablicę fotowoltaiczną. Tablica fotowoltaiczna może składać się z dwóch lub setek modułów fotowoltaicznych. Liczba modułów fotowoltaicznych podłączonych do macierzy fotowoltaicznej określa całkowitą ilość energii elektrycznej, jaką tablica może wygenerować.

Rola ogniwa fotowoltaicznego

Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały (DC). Ten prąd stały można wykorzystać do ładowania akumulatorów, które z kolei zasilają urządzenia wykorzystujące prąd stały. Prawie cała energia elektryczna jest dostarczana w postaci prądu przemiennego (AC) w systemach przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej. Urządzenia zwane falownikami są używane w modułach fotowoltaicznych lub w tablicach do konwersji prądu stałego na prąd przemienny.

Produkcja energii

Ogniwa i moduły fotowoltaiczne będą wytwarzać największą ilość energii elektrycznej, gdy będą skierowane bezpośrednio w stronę słońca. Moduły i tablice fotowoltaiczne mogą wykorzystywać systemy śledzenia, które przesuwają moduły tak, aby stale były skierowane w stronę słońca, ale te systemy są drogie. Większość systemów fotowoltaicznych ma moduły w ustalonej pozycji, z modułami skierowanymi bezpośrednio na południe (na półkuli północnej – bezpośrednio na północ na półkuli południowej) i pod kątem, który optymalizuje fizyczne i ekonomiczne działanie systemu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice? Zapraszamy na www.promika-solar.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Windykacja – co to?

Windykacja – co to?

Windykacja – czym jest?

Następny
Dlaczego warto przesiąść się z samochodu na rower lub hulajnogę elektryczną?

Dlaczego warto przesiąść się z samochodu na rower lub hulajnogę elektryczną?

Mieszkańcy zatłoczonych miast mają dostęp do bogatej oferty sklepów, punktów

Może Ci się spodobać