Windykacja – co to?

Windykacja – czym jest?

Windykacja, w dosłownym znaczeniu oznacza dochodzenie roszczeń lub obronę konieczną, za pomocą środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych. Zajmuje się tym firma windykacyjna. Jest całkowicie legalna i dopuszcza wszelkie działania, niełamiące obowiązującego prawa. Często bywa mylona z egzekucją komorniczą, natomiast są to zupełnie dwie inne kwestie. Żeby windykacja dotknęła nas bezpośrednio, wcale nie musimy być ogromnymi dłużnikami, czasami bowiem wystarczy tylko zapomniany mandat bądź inne losowe wydarzenie, które zachwieje naszą płynność finansową, dlatego tak ważna w naszym życiu jest systematyczność i spostrzegawczość. Trzeba być uważnym w każdej kwestii.

Windykacja – co to?

Windykacja, wiąże się z monitorowaniem wszelkich płatności, związanych z osiągnięciem długu. Osoba, które chce odzyskać swoje środki od dłużnika, może to wykonać na dwa różne sposoby. Pierwszym z nich jest automatyczne skierowanie sprawy do sądu, co zazwyczaj kończy się egzekucją komorniczą bądź należy zwrócić się do firmy windykacyjnej w celu rozwiązania problemu. Wyróżniamy dwa rodzaje windykacji: polubowną, która polega na monitorowaniu dłużnika i jego systematycznym przypominaniu o konieczności spłaty należności oraz sądową, w której sąd może wydać oficjalny nakaz zwrotu należności i pieczę nad sytuacją przejmie komornik. Do tradycyjnych narzędzi miękkiej windykacji należą: przypomnienie o dokonaniu zapłaty, wezwania do zapłaty, wezwania do zapłaty z notami odsetkowymi. Korzystanie z tych narzędzi nie jest szkodliwe, ale warto się zastanowić jak podnieść ich skuteczność. Pomocne, mogą okazać się dopiski na tradycyjnych wezwaniach do zapłaty, informujące dłużnika o konsekwencjach związanych z niewywiązania się z zawartej umowy. W trakcie procesu windykacji warto także korzystać z nowoczesnych metod. Jedną z nich jest na przykład wystawienie opinii o dłużniku na jego stronie internetowej, bądź serwisach społecznościowych. Pamiętajmy również, że windykator nie jest komornikiem i przysługują mu zupełnie inne prawa.

Podsumowanie

Z pewnością, windykacja nie należy do najprzyjemniejszych sytuacji w życiu każdego człowieka, dlatego warto działać tak, aby uniknąć tego typu problemów. Pamiętajmy jednak, żeby nie uciekać od nich, tylko starać się je jak najszybciej i skutecznie rozwiązać. Najlepiej czynić tak, żeby nigdy nie stanąć przed koniecznością konfrontacji z firmą windykacyjną. Niestety, czasami jest to nieuniknione i musimy ponieść konsekwencję za swoje czyny.

Comments 1
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Bezpieczne przechowywanie danych kluczem do sprawnie działającej firmy

Bezpieczne przechowywanie danych kluczem do sprawnie działającej firmy

Bezpieczne przechowywanie danych jest bardzo ważne, jeśli zależy nam na tym, aby

Następny
Jak działają systemy fotowoltaiczne

Jak działają systemy fotowoltaiczne

Ogniwo fotowoltaiczne jest podstawowym elementem składowym systemu PV

Może Ci się spodobać