Zamienniki tuszy do drukarek – czy warto z nich korzystać?

Drukarka albo urządzenie wielofunkcyjne za niecałe 300 zł? Taka oferta wydaje się być okazyjna. Istnieje jednak pułapka – może okazać się, że kiedy po kilku tygodniach użytkowania przyjdzie pora na uzupełnienie tuszu, jego koszt niemal dorówna cenie sprzętu. Czy zastosowanie w takim przypadku zamienników tuszy jest dobrym rozwiązaniem?

Opinie o zamiennikach tuszy – co warto wiedzieć?

Zamienniki tuszy wzbudzają liczne kontrowersje. Użytkownicy są zadowoleni z oszczędności, producenci drukarek ostrzegają przed ich kupowaniem, a serwisanci obwiniają o awarie sprzętu. Jak jest naprawdę?

Warto wiedzieć, że zamienniki nie odbiegają jakością od produktów oryginalnych pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest cena. Na zamiennikach można zaoszczędzić do 60 – 70 %, ale już niższa cena sugeruje użycie komponentów słabej jakości, a co za tym idzie, znaczące obniżenie parametrów wydruku. Kupując zamienniki tuszu dobrze jest zainteresować się marką – wyroby spoza Europy niekoniecznie muszą spełniać wyśrubowane, europejskie normy. Dobrze mieć świadomość, że zastępowanie tuszy sygnowanych znanym logo ma szerokie rzesze zwolenników, którzy używają ich od lat. Na podstawie komentarzy, dostępnych na popularnych porównywarkach cen można nie tylko wybrać zamiennik w rozsądnej cenie, ale i taki, którego producent od lat obecny jest na polskim rynku. Taką marką jest oferujący zamienniki tuszy od 10 lat Prism. Tusze tej firmy spełniają normy ISO, a szeroka gama pozwala znaleźć odpowiednik tuszu do niemal każdego modelu drukarki.

Jakie zalety mają zamienniki tuszy?

Podstawową zaletą zamienników jest atrakcyjna cena przy porównywalnej jakości. Różnice mogą dochodzić nawet do prawie 70%, co przy dużej ilości wydruków ma niebagatelne znaczenie, zarówno w przypadku firm, jak i indywidualnych użytkowników. Kierując się renomą producenta i opiniami użytkowników można znaleźć dobrej klasy zamiennik do większości obecnych na rynku urządzeń. Co więcej, zdaniem klientów, niektóre zamienniki są bardziej wydajne, niż ich wersje sygnowane znaną marką drukarki. Kolejna zaleta to fakt, że zamienniki często występują w wersji XL, pozwalając na jeszcze większe oszczędności. Inny trik pozwalający zredukować wydatki to opakowanie zbiorcze – tusze kolorowe w komplecie z czarnym to rozwiązanie popularne wśród firm znanych z produkcji dobrej jakości zamienników.

Czy zamienniki tuszy mają wady?

Podczas używania niektórych zamienników może zdarzyć się, że wskaźnik poziomu tuszu drukarki nie zadziała prawidłowo i ani na ekranie komputera, ani na drukarce nie pojawi się żaden komunikat ostrzegawczy. Drukowanie z pustym wkładem może prowadzić do zniszczenia głowicy. Łatwo tego uniknąć wymieniając tusz od razu, gdy wydruki staja się blade. Jeśli na wydruku są smugi, problemem jest zatkana głowica, a nie brak tuszu.

Czy użycie zamienników ma wpływ na jakość wydruków? W większości wypadków żadnego, co więcej, testy przeprowadzone na przykład przez niemiecki magazyn komputerowy Computer Bild wykazały, że w niekiedy zamienniki nawet przewyższają oryginały. Wydruki z użyciem zamienników mogą być mniej odporne na promieniowanie UV, ale przyznajmy, dla przeważającej większości użytkowników, drukujących głównie dokumenty robocze w skali szarości nie ma to najmniejszego znaczenia.

Ponieważ zdarza się, że serwis odmówi naprawy gwarancyjnej w przypadku stwierdzenia zamienników tuszy, bezpieczniej do czasu wygaśnięcia gwarancji używać produktów oryginalnych.

Czym kierować się przy wyborze zamiennika tuszu?

Decydując się na zastąpienie tuszu ze znanym logo zamiennikiem, przede wszystkim należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Kluczowym aspektem nie może być jedynie atrakcyjna cena. Porównując cenę najlepiej sprawdzić, ile kosztuje mililitr, zamienniki bowiem mogą różnić się zawartością tuszu. Kolejny ważny czynnik to renoma i doświadczenie producenta. Tutaj pomocne są wszelkie rankingi i opinie klientów. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Zamiennik powinien być objęty gwarancją – pozwalającą na zwrot produktu w rzadkim przypadku nierozpoznania go przez drukarkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Dlaczego warto przesiąść się z samochodu na rower lub hulajnogę elektryczną?

Dlaczego warto przesiąść się z samochodu na rower lub hulajnogę elektryczną?

Mieszkańcy zatłoczonych miast mają dostęp do bogatej oferty sklepów, punktów

Następny
Humor, kawały, dowcipy o szefie

Humor, kawały, dowcipy o szefie

Wszyscy, którzy mają pracę, mają też swojego szefa

Może Ci się spodobać