Emulgujące vs. nieemulgujące. Jak wybrać odpowiednie środki myjące dla lepszej efektywności?

Dobre środki myjące są niezbędnymi elementami właściwie przemyślanej strategii efektywności każdego zakładu produkcyjnego i przemysłu. Okazuje się jednak, że konieczność wyboru między produktami emulgującymi i nieemulgującymi nie jest taka prosta. W tym artykule chcemy rzucić nieco więcej światła na oba typy środków myjących i ułatwić Ci podjęcie decyzji.

Środki emulgujące i ich charakterystyka

Jeśli chodzi o rozpuszczalne w wodzie chłodziwa do obróbki metali – środki emulgujące wiodą prym. Można je stosować w ogromnej ilości sytuacji związanych z aplikacją przemysłową, jak frezowanie, wiercenie, rozwiercanie czy gwintowanie. Jeśli szukasz cieszy idealnych do chłodzenia – środki emulgujące są tym, czego potrzebujesz.

Jakie podgrupy środków emulgujących wyróżniamy?

  • ciecze syntetyczne – roztwory chemiczne
  • mineralne oleje emulgujące – znane też jako makroemulsje lub emulsje wysokoolejowe
  • oleje półsyntetyczne – znane również pod nazwami emulsji półsyntetycznej lub mikroemulsji.

Wskazówka! Jeśli szukasz kompromisu między syntetykami a olejami mineralnymi – oleje półsyntetyczne będą dobrym wyborem. Dla operatorów preferujących obserwowanie procesu obróbki – rekomendujemy ciecze syntetyczne, a makroemulsje będą doskonałym typem pod względem dobrego smarowania.

Środki nieemulgujące – kluczowe informacje

Środki nieemulgujące to nic innego, jak czyste oleje obróbkowe. Doskonale nadają się do obróbki i chłodzenia metali – bez względu na to, czy chodzi o środki nieemulgujące na bazie roślinnej, mineralnej, syntetycznej czy jeszcze innej.

Do niewątpliwych zalet środków nieemulgujących na pewno należy fakt, że nie tworzą emulsji z wodą w czasie procesu obróbki. Potrafią w naprawdę efektywny sposób smarować węzła narzędzie/detal – dla kapitalnej optymalizacji i płynnej pracy.

Jakie środki myjące wybrać?

Analizując różne środki myjące na rynku, na pewno trzeba zwrócić uwagę na rozwiązania, które nie zawierają toksyn. Zalecane jest również, by stawiać na te środki myjące, które pozwalają na różne systemy aplikacji – od natrysku, przez zraszacz i zaniżanie, aż po pędzel, jak również sprawdzają się przy różnych metalach i temperaturach mycia.

Jednak najważniejsze jest to, aby wybrany produkt 100% spełniał standardy bezpieczeństwa, jak i ochrony środowiska. Dlatego najlepiej jest zamawiać środki myjące – bez względu na to, na jakie ostatecznie postawisz – wyłącznie u sprawdzonego producenta. To dodatkowo gwarancja, że uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania przy podejmowaniu decyzji, co jest dodatkową wartością dodaną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Obsługa BHP — co zawiera taka usługa? Kiedy się opłaca?

Obsługa BHP — co zawiera taka usługa? Kiedy się opłaca?

Obsługa BHP, czyli Bezpieczeństwo i Higiena Pracy jest usługą, z której bardzo

Następny
Strategie day tradingu z wykorzystaniem TradingView

Strategie day tradingu z wykorzystaniem TradingView

Day trading to jedna z najbardziej dynamicznych form inwestowania, wymagająca

Może Ci się spodobać