Karta kierowcy – jak ją wyrobić? Podpowiadamy!

Przygotowujesz się do podjęcia pracy w charakterze kierowcy zawodowego? W takim razie z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że najważniejszym dokumentem w Twojej pracy jest karta kierowcy. Zastanawiasz się, jak ją wyrobić? Czytaj dalej – przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek.

Karta kierowcy – co warto o niej wiedzieć?

Karta kierowcy jest dokumentem, którym musi posługiwać się każdy kierowca pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Dokument współpracuje z tachografem cyfrowym. Bez karty kierowca nie może rozpocząć jazdy. To właśnie na niej rejestruje się czas i przebieg jazdy.

Właściciel karty kierowcy musi przestrzegać kilku podstawowych zasad. Najważniejsza z nich dotyczy tego, że dokumentu nie można nikomu pożyczać. Osoba kierująca pojazdem i rejestrująca na karcie przebieg pracy musi dopilnować, by po zakończonej jeździe wyciągnąć ją z tachografu i zabrać ją ze sobą. Jazda bez karty kierowcy jest surowo zabroniona, podobnie jak użytkowanie nie swojego egzemplarza. Każdy posiadacz karty kierowcy jest zobowiązany do pilnowania dokumentu. Nawet jeśli zgubisz kartę, musisz koniecznie zgłosić to policji. Warto pamiętać o tym, że karta kierowcy jest imienna. To oznacza, że każdy kierowca może mieć tylko jeden egzemplarz.

Karta kierowcy – jak ją wyrobić?

Chcesz podjąć pracę jako kierowca zawodowy, ale nie wiesz, jak wyrobić kartę kierowcy? Kompletny poradnik dla przyszłych posiadaczy tych dokumentów przygotowała Akademia Czasu Pracy. Pod linkiem: https://www.akademiaczasupracy.pl/jak-wyrobic-karte-kierowcy-najwazniejsze-informacje-i-praktyczne-wskazowki/ dostępne są wskazówki, które pomogą Ci poradzić sobie z tym zadaniem. Zacznij od wypełnienia wniosku, który znajdziesz na stronie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. Możesz złożyć go zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Ubiegając się o kartę kierowcy, koniecznie pamiętaj o dołączeniu do wniosku odpowiednich załączników. Wśród nich znajdziesz m.in. zdjęcie osoby ubiegającej się o kartę kierowcy, a także kopię prawa jazdy i skan podpisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Prawne aspekty prowadzenia biznesu na Słowacji – kluczowe informacje dla przedsiębiorców

Prawne aspekty prowadzenia biznesu na Słowacji – kluczowe informacje dla przedsiębiorców

W świecie biznesu, gdzie każdy detal ma znaczenie, wybór miejsca dla Twojej

Następny
Oprogramowanie dla przemysłu: przegląd najlepszych rozwiązań

Oprogramowanie dla przemysłu: przegląd najlepszych rozwiązań

Przemysł 4

Może Ci się spodobać