Przemysł 4.0 stwarza szereg możliwości dla rozwoju przedsiębiorstw. W dużym uproszczeniu koncepcja ta umożliwia bowiem zwiększenie elastyczności i efektywności procesu wytwarzania dzięki zapewnieniu narzędzi do lepszego zarządzania pracą ludzi oraz inteligentnych urządzeń i maszyn.
Niezbędnym elementem, który pozwala lepiej zarządzać tymi procesami, jest oprogramowanie dla przemysłu. Specjalistyczne oprogramowanie umożliwia m.in. kontrolowanie maszyny, urządzenia i całych linii produkcyjnych, odpowiadając również za programowanie sterowników czy zbieranie i przetwarzanie informacji na potrzeby produkcji. W artykule przygotowanym przez ekspertów RAControls przyglądamy się najlepszym narzędziom informatycznym z dziedziny oprogramowania dla przemysłu.
Oprogramowanie do projektowania i konfiguracji
Na początek przyjrzymy się środowisku programistycznemu Studio 5000, którego główną zaletą jest pełne zintegrowanie z rozwiązaniami marki Allen-Bradley firmy Rockwell Automation – czołowego producenta systemów automatyki przemysłowej na świecie.
Dzięki oprogramowaniu Studio 5000 możemy programować sterowniki i bardzo szybko reagować na zmieniające się potrzeby rynkowe. Korzystanie z tego oprogramowania przyczynia się do obniżenia kosztów operacyjnych poprzez m.in. zmniejszenie nakładów na szkolenia oraz utrzymanie ruchu.
Oto kluczowe zalety oprogramowania Studio 5000:
- Mamy tutaj do czynienia z jednym pakietem oprogramowania projektowego i konfiguracyjnego, dzięki czemu nie ma potrzebny inwestowania w dodatkowe narzędzia;
- Studio 5000 pozwala na uproszczone tworzenie złożonych rozwiązań sterowania. Oprogramowanie daje zwiększony dostęp do informacji w czasie rzeczywistym;
- Intuicyjna, przyjazna użytkownikowi obsługa. Korzystając ze Studio 5000 mamy możliwość projektowania aplikacji na jednej platformie sterowania we wspólnym środowisku, co pozwala na współpracę kilku inżynierów jednocześnie (również w zespołach rozproszonych);
Oprogramowanie do wizualizacji i raportowania
Wśród niezbędnych dla przemysłu narzędzi ważną rolę odgrywa oprogramowanie służące do wizualizacji i raportowania, a więc umożliwiające monitorowanie i poprawianie wydajności przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu dostępnych zasobów.
Eksperci RAControls rekomendują środowisko programistyczne FactoryTalk, które daje szerokie możliwości w zakresie zarówno uzyskiwania informacji na temat pracy pojedynczej maszyny (na przykład na poziomie panelu operatorskiego), jak i całej linii produkcyjnej.
Nawet pojedynczy pakiet oprogramowania FactoryTalk daje dostęp do rozwiązań dla procesów dyskretnych, batchowych i napędowych. Dodajmy do tego bogatą bibliotekę gotowych obiektów, co znacząco ułatwia oraz przyspiesza tworzenie wydajnych aplikacji.
W skład środowiska FactoryTalk wchodzą takie narzędzia, jak:
- FactoryTalk View;
- FactoryTalk ViewPoint;
- FactoryTalk Historian;
- ThinManager;
- FactoryTalk Optix;
Oprogramowanie na potrzeby analizy produkcji
W gamie oprogramowania dla przemysłu znajdziemy również narzędzia stworzone stricte z myślą o dostępie oraz analizie procesów produkcyjnych. Tutaj szczególną uwagę warto zwrócić na środowisko programistyczne FactoryTalk MaintenanceSuite.
Ta grupa rozwiązań pozwala na zarządzanie, konfigurację oraz śledzenie zmian w produkcji, tym samym znacząco ograniczając ryzyko występowania nieplanowanych przestojów. Narzędzia umożliwiają ponadto diagnozowanie przyczyn występujących problemów, co pomaga zapobiegać podobnym awariom w przyszłości.
Oprogramowanie FactoryTalk MaintenanceSuite obejmuje takie narzędzia, jak:
- FactoryTalk AssetCentre;
- Fiix CMMS;
- Plex Asset Performance Management (APM);
Oprogramowanie do sterowania procesem
Rekomendowanym rozwiązaniem jest środowisko PlantPAx, czyli specjalistyczne oprogramowanie pozwalające przedsiębiorcom szybciej podejmować trafne decyzje dotyczące sterowania procesem.
Środowisko PlantPAx obejmuje takie narzędzia, jak:
- Pakiet oprogramowania do konfiguracji elementów sterowania i wizualizacji (Engineering Workstation);
- Oprogramowanie do obsługi wizualizacji i sterowania procesem (Operator Workstation);
- Serwery systemu PlantPAx® zapewniające całościową obsługę systemu, wraz z obsługą danych, alarmów oraz udostępnianiem obrazów (Process Automation System Server);
Oprogramowanie Connected Components Workbench (CCW)
Oprogramowanie CCW to bardzo łatwy w obsłudze zestaw narzędzi służących integracji sterowników Micro800 z edytorem PanelView 800 HMI, jak również do konfiguracji przemienników PowerFlex wszystkich serii, w tym starszych.
Connected Components Workbench bazuje na sprawdzonych technologiach Rockwell Automation oraz środowisku Microsoft Visual Studio.
Specjalistyczna platforma komunikacyjna
Wspomnijmy również o platformie komunikacyjnej dla automatyki przemysłowej, czyli KEPServerEX, która m.in. umożliwia łączenie, zarządzanie, monitorowanie oraz sterowanie różnymi urządzeniami automatyki, jak i aplikacjami za pomocą jednego interfejsu użytkownika.
Z pełną ofertą oprogramowania dla przemysłu dostępnego dla klientów RAControls można się zapoznać na stronie internetowej racontrols.pl/oferta/oprogramowanie/.
Dodajmy, że RAControls, promotor innowacji w przemyśle i oficjalny dystrybutor technologii Rockwell Automation oraz marki Allen-Bradley, oferuje nie tylko sprzedaż oprogramowania, ale także jego implementację w zakładzie klienta, jak również eksperckie doradztwo w zakresie m.in. doboru poszczególnych elementów umożliwiających zbudowanie systemów automatyki przemysłowej. Pełna oferta RAControls jest dostępna na stronie racontrols.pl.
Jeśli mowa o Przemyśle 4.0, warto wspomnieć także o systemach Queris, między innymi Queris CMMS i Queris MES, które są wiodącymi w Polsce rozwiązaniami z zakresu zarządzania produkcją i utrzymaniem ruchu.