Mikrometr Fanger Micro Pro a kontrola grubości papieru [kontrola jakości]

Mikrometr Fanger Micro Pro

Dzisiaj skupimy się na papierze. Nie będzie to oczywiście zwykły papier – sprawdzę, czy poszczególne arkusze spełniają normy jakościowe, a jednocześnie przetestuję nowy nabytek – mikrometr Fanger Micro Pro pod kątem dokładności pomiarów. Jako próbę kontrolną zastosowałem odcinki wzorcowe – mierząc je sprawdzę, czy mogę polegać na pomiarach mikrometru elektronicznego. Jestem bardzo ciekawy, bo jak dotąd stosowałem tylko mikrometry analogowe i nie mam doświadczenia z tego typu urządzeniami

Na czym polega to badanie? Otrzymałem 4 próbki papieru, którego grubość musi się mieścić w pewnych odgórnie ustalonych normach (to te odręcznie napisane numerki w górnej części kartki). Dokładność wyniku jest bardzo ważna, więc pierwszym testem będzie sprawdzenie, czy mikrometr elektroniczny jest równie precyzyjny jak szybki. 

Sprawdzę to za pomocą wcześniej wspomnianych odcinków wzorcowych – są to wycinki papieru tego samego typu, które będę sprawdzał podczas kontroli jakości. 

Test dokładności mikrometru elektronicznego

Test przeprowadzę w prosty sposób – po prostu zmierzę grubość czterech różnych wycinków papieru. Wynik porównam z ich oznaczeniem, które naniosłem po wykonaniu pomiaru dokładnym mikrometrem analogowym.

Pomiar 1: 0.190 mm

Pomiar 2: 0.220 mm

Pomiar 3: 0.110 mm

Pomiar 4: 0.85 mm

Wyniki

Zaskoczenie? Nie do końca. Zanim kupiłem ten mikrometr, przeanalizowałem kilka rankingów i byłem pewny, że jest on dokładny. Czy spodziewałem się precyzji do 0.001 mm? Nie do końca, ale jestem miło zaskoczony. Urządzenie jest mniejsze i bardziej poręczne niż analogowy mikrometr, a odczytywanie wyniku nieporównywalnie łatwiejsze i szybsze. 

Kontrola jakości próbek

Skoro wiem już, że Fanger Micro Pro jest dokładny, skupię się na sprawdzeniu moich próbek. Niestety, miałem mało czasu i zdażyłem zrobić tylko jedno zdjęcie. Jak wygląda cały proces?

  • otrzymuję próbkę, na której napisany jest przedział, w jakim musi mieścić się dany materiał
  • badam próbkę
  • zatwierdzam lub odrzucam materiał

W praktyce odrzucanie zdarza się dość rzadko, bo przedziały, jak za chwilę zobaczycie, są stosunkowo szerokie. Poniżej zdjęcie pokazujące badanie próbki numer jeden:

Przedział wynosił 0.185 – 0.195, a wynik to 0.189 – tylko 0.001 mm różnicy od ideału. Perfekcyjne – zatwierdzone bez zastrzeżeń.

Nie posiadam zdjęć, ale dla zachowania rzetelności testu opiszę wyniki badania poniżej:

Próbka 2:

  • Norma: 0.215 – 0.225
  • Wynik: 0.223
  • Opis: Zatwierdzono, blisko górnej granicy normy.

Próbka 3:

  • Norma: 0.105 – 0.115
  • Wynik: 0.112
  • Opis: Zatwierdzono.

Próbka 4:

  • Norma: 0.85 – 0.95
  • Wynik: 0.85
  • Opis: Zatwierdzono, równo z dolną granicą normy.

Wszystkie wyniki dla pewności sprawdziłem jeszcze raz bardzo dokładnym mikrometrem analogowym. Wszystkie zgadzają się z wynikami wyświetlonymi przez Fanger Micro Pro, co oznacza, że od teraz wchodzi on do użytku na produkcji. Jeśli korzystasz z mikrometru analogowego, sprawdź jego cyfrową wersję. Mi na początku trudno było uwierzyć w dokładność i powtarzalność wyniku, ale wygląda na to, że się myliłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Polityka Prywatności i inne wymagania dla Twojego bloga
Polityka prywatności na bloga

Polityka Prywatności i inne wymagania dla Twojego bloga

W związku ze zmianami w prawie wszystkie witryny internetowe i blogi mają

Następny
Uczysz się języka? Zapomnij o Duolingo!
Nauka jezykow

Uczysz się języka? Zapomnij o Duolingo!

Duolingo to najpopularniejsza na świecie aplikacja do nauki języków obcych

Może Ci się spodobać