Najmocniejsze komputery na świecie.

27-06-2009

Od wielu lat corocznie publikowana jest lista najpotężniejszych komputerów na świecie. W tym roku nie zaszły duże zmiany, liderem pozostał Roadrunner, wybudowany przez IBM.

Na początku warto zauważyć, że pomimo dość sztywnej listy, pewne zmiany następują. Lider osiągnął największą w historii moc, jego wydajność przekroczyła jednego petaflopsa. Dla Roadrunner'a wynosi ta wartość dokładnie 1,105 PFops. Oznacza to, że komputer jest w stanie wykonywać ponad biliard zmiennoprzecinkowych operacji na sekundę. Kolejny na liście superkomputerów Jaguar ma wydajność rzędu 1,059 PFlops.

Największa zmiana to trzecie miejsce niemieckiego Jugene. Został on stworzony przez IBM dla niemieckiego instytutu badawczego FZJ. Także i ten superkomputer może osiągać wydajność dochodzącą do ponad jednego petaflopsa, jednak do tej pory największą zanotowaną jest 825,5 teraflopsów. Dla uzupełnienia, w pierwszej dziesiątce są tylko dwa komputery z poza Stanów Zjednoczonych, oba użytkowane w Niemczech.

Ciekawą informacją jest ta odnośnie lidera pracującego na systemie Windows HPC 2008. Czołowe komputery działaja w oparciu o systemy linuksowe, chiński Dawning 5000A dobrze radzi sobie z platformą Microsoftu. Jego wydajność sięga 180,6 teraflopsów co daje mu 15 miejsce na liście superkomputerów.

One comment on “Najmocniejsze komputery na świecie.”

  1. Ahhh to dopiero rakieta:)a cena za niego pewnie waha sie w okolicach miliona zl:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *