Prezentacja Chrome OS

24-11-2009

Google zaprezentowało własny system operacyjny Chrome OS. Według zapowiedzi twórców, ma być to najszybsza platforma systemowa na świecie.

Google już od dawna informowało, że pracuje nad własnym systemem operacyjnym, który ma stać się konkurencją zarówno dla komercyjnych jak i wolnych tego typu aplikacji. Jeśli zapowiedzi koncernu znajda potwierdzenie w rzeczywistości, to Chrome OS ma szansę na sukces.

Największą zaletą nowego systemu ma być jego prostota i wydajność. Chrome OS ma uruchamiać się w zaledwie siedem sekund, użytkownik już po tak szybkim czasie będzie posiadać sprawny system i pełny dostęp do wszystkich aplikacji. Zostało to osiągnięte dzięki zupełnie nowej budowie platformy. Chrome OS ma być oparty na zwykłej przeglądarce internetowej, wszystkie częci będą znajdowały się w internecie. Potrzebne aplikacje ładowane będą bezpośrednio z sieci do pamięci komputera.

Chrome OS będzie kompatybilny ze wszystkimi najpopularniejszymi aplikacjami, tj. Open Office czy też Acrobat Reader. Oczywiście, Google nie zapomniało o wśasnych produktach, gmail czy google chat będą dostępne jako widgety w postaci zakładek.

Poprzedni wpis:
Kolejny wpis:

8 comments on “Prezentacja Chrome OS”

  1. AWESOME! Widzę, że szykuje się nowa era dla internetu i komputera. Jeżeli Google to rozwinie, to Windows będzie służył tylko do grania w gry na Windows ewentualnie do obsługi programów (np. graficznych itp.), bo cała reszta jak widać na Chrome Os jest działa duuużo szybciej i jest bardziej intuicyjna. Duży cios dla MS Windows ze strony Googla. Może jakaś odpowiedź od Microsoftu? :)

  2. wątpię by to był duży cios dla Microsoftu. Chrome OS zgodnie z wszystkimi doniesieniami ma być praktycznie wyłącznie do internetu i ma być oparty na linuksie, więc spora część użytkowników może być samym tym faktem przestraszona. Największą wadą tego systemu może być to, że praktycznie nie ma żadnych doniesień na temat użytkowników, którzy programują w ten czy inny sposób. Nie ma także żadnych doniesień co do możliwości instalacji nowego oprogramowania z starszych źródeł (paczki debiana, programy windowsowe lub maca), więc ciężko będzie google się wybić na tym polu. Bo po co komu komputer bez możliwości rozszerzeń?

  3. Dobre, tylko co jak komuś braknie netu? jakaś awaria czy coś? nie załauduje systemu ;D tak czy tak.. XP rządzi ^^

  4. Racja. I tak Watpie by ten system przebił popularnego windows xp:). Jak ktos nie bedzie mial internetu to i system leży No i nie wiadomo jak to z instalacja różnych oprogramowan i w ogole:). Wiec wszystko jeszcze pod znakiem zapytania:) No i skoro przez internet to pewnie wymagania beda strasznie male i to by bylo plusem:). No coz czekamy na większe informacje

  5. Po pierwsze to nie jest system na dzisiaj. Potrzeba czasu na wdrożenie tego rozwiązania. Inna sprawa jest taka, że świat zmierza w tym nieuniknionym kierunku. Patrząc jednak z drugiej strony Google robi wszystko, żeby mieć kompletnś władzę nad użytkownikiem i jego danymi. To jakaś utopia.

  6. Ja mysle ze to dopiero poczatek. Google wkroczyl w nowa dla siebie ere OSow. Na poczatek tylko inetrenet ale zobaczymy co bedzie dalej. Uwazam ze na tym nie poprzestana a jak bedzie zobaczymy...

  7. Może za 20 lat, gdy internet bedzie wszedzie bezprzewodowo... to cos z tego bedzie. W tym momecie przykladowo - biore laptop wychodze sobie na wies do altanki i nie majac w nim netu moge pracowac. Oprocz tego, przyjmujmy ze mam ten net - mobliny. Poza miastami osiaga predkosc edge albo gprs wiec i tak to jest totalna lipa. Nie sadze aby sie to przyjelo. Windows rzadzi mimo wszystko, zwlaszcza jesli trzeba uzywac jakis bardziej specjalistycznych programow, ktore nie sa popularne i sa tylko wersje windows.
    Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *