Rekordowe napędy Intela

02-08-2009

Po raz kolejny Intel pobił rekord prędkości odczytu danych. Tym razem zestaw firmy osiągnął wynik 2,23 GB/s.

Dotychczasowy rekord prędkości odczytu danych należał do Samsunga. Dwadzieścia cztery napędy połączone w jeden zestaw uzyskały rekordowy wynik w marcu bieżącego roku. Okazało się, że można osiągnąć lepszy wynik i to przy użytku dużo mniejszej ilości podzespołów. Intel wykorzystał zaledwie szesnaście napędów SSD. Były to 64-gigabajtowe jednostki, połączone w RAID dzięki dwóm kartom PCI Express RAID.

Rekord był bity przez amatorów, którzy chcieli uzyskać wyższą wydajność przy niższej cenie. Niestety, nie do końca to się udało. Pomimo mniejszej ilości użytych napędów wartość zestawu Intela jest dużo większa niż w przypadku Samsunga. Same napędy to wydatek prawie trzech tysięcy złotych za sztukę, doliczając koszt kart wychodzi około 50 tysięcy za całość.

Oczywiście osiągnięta prędkość odczytu ma znakomitą wartość, jednak w zastosowaniach domowy jest nie do osiągnięcia. Pomijając nawet sam koszt zestawu, wystarczy mieć na uwadze konieczność umiejętnej jego konfiguracji i posiadanie odpowiedniej platformy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *