Projektowanie wspomagane komputerowo ma coraz większe grono zwolenników. Nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ jest to znaczna oszczędność czasu i pieniędzy, ale też możliwość sprawnego wykrycia potencjalnych błędów i szybszego wprowadzenia produktu na rynek. W jakich jednak branżach sprawdza się projektowanie CAD i kto konkretnie powinien przetestować tego typu rozwiązania w siedzibie własnej firmy?
Projektowanie CAD – zalety, których absolutnie nie powinno się bagatelizować
Komputerowe wspomaganie projektowania kryje w sobie wiele cennych zalet. Wystarczy wspomnieć przede wszystkim o tym, że omawiane projektowanie:
- poprawia jakość produktu i skraca czas projektowania,
- zmniejsza ogólne koszty związane z powstaniem projektu i wprowadzeniem produktu na rynek,
- pozwala na automatyczne wprowadzanie zmian projektowych,
- eliminuje liczne błędy projektowe oraz konstrukcyjne,
- zwiększa efektywność projektowania,
- poprawia wydajność samego konstruktora/inżyniera,
- usprawnia zarządzanie kompleksową dokumentacją projektową.
Czy trzeba jeszcze czegoś więcej? Wiedząc już, co to jest CAD i jak dużo można dzięki temu zyskać, inżynierom nie pozostaje nic innego, jak solidne przetestowanie oprogramowania. Doskonałym przykładem w tej kategorii będzie program SOLIDWORKS CAD 3D od DPS Software, który umożliwia szybkie rozpoczęcie pracy z danym projektem/produktem, tworzenie części i rysunków 2D/3D, sprawne zarządzanie plikami czy też przeprowadzenie symulacji i walidacji projektu. Decydując się na profesjonalne projektowanie CAD nie można przejść obojętnie właśnie obok wskazanego wyżej oprogramowania, które wykryje wszelkie błędy projektowe i zapobiegnie konieczności wykonywania przeróbek.
W jakich branżach należy stawiać na komputerowe wspomaganie projektowania? Wskazówki
Najwyższa pora, aby krótko przeanalizować to, w jakich konkretnie branżach sprawdzą się szeroko pojęte narzędzia CAD. Wybór w tym zakresie jest nieograniczony, ponieważ może to być przede wszystkim branża meblowa, maszynowa, metalowa, narzędziowa, elektrotechniczna, energetyczna, tworzyw sztucznych, maszyn rolniczych czy też usługowa. Najważniejsze jest to, aby za każdym razem oprogramowanie zostało prawidłowo dobrane do konkretnej branży i inżyniera, który będzie nad nim pracować. Jeśli komuś zależy na projektowaniu oraz produkcji tworzyw sztucznych, mebli, narzędzi czy też maszyn rolniczych, powinien otworzyć się na nowoczesne rozwiązania CAD i nie pozostawiać niczego przypadkowi. To niepowtarzalna szansa na zautomatyzowanie procesów produkcyjnych, bezproblemowe tworzenie dokumentacji produktowej i rysunków, transferowanie niezbędnych danych i wykonywanie symulacji. Projektowanie CAD znacząco wpływa nie tylko na rozwój konkretnej firmy, ale też całej branży, w której taka firma obraca się na co dzień. Oczywiście w swoich szeregach trzeba mieć wtedy wykwalifikowanych inżynierów, którzy będą potrafili wykrzesać z narzędzi CAD wszystko to, co najlepsze. Dla zaawansowanych fachowców nie powinno to być jednak żadnym wyzwaniem.