Polski superkomputer Galera

19-04-2008

3 kwietnia 2008 w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademii Sieci komputerowych (CI TASK) odbyło się oficjalne uruchomienia najszybszego superkomputera w Polsce o nazwie GALERA. Jego budowa rozpoczęła się z początkiem listopada 2007 roku, a zakończona została w styczniu 2008 roku. Projekt kosztował ponad 7 milionów złotych. Galera składa się z 1344 procesorów czterordzeniowych (co daje razem 5376 rdzeni). Może w ten sposób osiągnąć teoretyczną moc obliczeniową rzędu 50 TeraFLOPS (liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę).

Maszyna jest w stanie wykonać do 50 bilionów działań matematycznych (dodawanie, mnożenie liczb zmiennoprzecinkowych), w ciągu sekundy. Waży około 7 ton, a do jego budowy zużyto ponad 8 km kabli. O temperaturę Galery dba ponad 2000 wentylatorów, a na klastrze mogłoby grać jednocześnie pół miliona graczy nie przeszkadzając sobie nawzajem.

Całkowita pojemność pamięci operacyjnej jaką dysponuje gdański superkomputer to ponad 5TB, dyski pozwalają na zapisanie ponad 100TB danych. Moc obliczeniowa rozwijana prze "Galerę" plasuje ją na 9 pozycji w Europie i 28 w świecie.

Film prezentujący "Galere":

Symboliczne uruchomienie nowego nabtku CI TASK uświetnili swą obecnością Prezydent Lech Wałęsa oraz Prezes firmy Intel Paul Otellini.

Superkomputer będzie wykorzystywany między innymi w projektach badawczych nad substancjami mogącymi znaleĽć zastosowanie w terapii antynowotworowej, badaniach nad aerodynamiką w przemyśle lotniczym oraz badaniach nad przypływami i odpływami wód morskich. Podobnie można "testować" leki. Poprzez modelowanie matematyczne reakcji biologiczno-chemicznych zachodzących w organizmie. Dzięki czemu można ograniczyć lub praktycznie wyeliminować testy na zwierzętach.

Dzięki "Galerze" moc obliczeniowa CI TASK wzrosła 20 razy. Klaster jest 4400 razy silniejszy niż komputer IBM Deep Blue, który w 1997 r. wygrał szachowy pojedynek z Garri Kasparowem.

Wywiad - O jednym z zastosowań Galery

Zestawienie podstawowych cech superkomputera Galera:

 • Typ komputera: Klaster na procesorach Xeon Quad-Core z siecią InfiniBand
 • Procesory: Intel Xeon Quad-Core 2,33 GHz, 12MB L3 Cache, architektura EM64T
 • Liczba serwerów (nodów): 336
 • Liczba płyt głównych: 672
 • Liczba procesorów: 1344
 • Liczba rdzeni obliczeniowych: 5 376
 • Całkowita pamięć operacyjna: 5 376 GB
 • Pamięć dyskowa: 107,5 TB
 • Sieć:
  1) InfiniBand:
  - zespół przełączników firmy Flextronics:
  - 60 szt. 24-portowych i 6 szt. 120-portowych
  - topologia fat tree
  - przepustowość łącza 20 Gb/s
  - opóĽnienie <5 ns

  2) Gigabit Ethernet
  zespół przełączników Catalyst firmy Cisco: 28 szt.

  Oprogramowanie
  1) system operacyjny Debian GNU/Linux
  2) pakiet kompilatorów dostarczony przez firmę Intel
  3) autorskie oprogramowanie do zarządzania i monitorowania firmy WASKO
  4) własne oprogramowanie CI TASK

źródła: http://www.benchmark.pl , http://tech.wp.pl/

3 comments on “Polski superkomputer Galera”

 1. [...] 000 zł), spodziewać by się można imponującej specyfikacji. Dla porównania dodam, że polski superkomputer “Galera” kosztował około 7 milionów zł. Niestety konfiguracja sprzętowa woła o pomstę do nieba. W [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *