Roboty przemysłowe a bezpieczeństwo pracowników

Integracja robotów z procesami przemysłowymi wymaga szczególnej troski o bezpieczeństwo pracowników. Podczas dążenia do większej wydajności nie można jednak zapomnieć o nadrzędnym znaczeniu przepisów BHP oraz higienie pracy. Jak stworzyć środowisko, w którym roboty przemysłowe stanowią nie tylko efektywne, ale również w pełni bezpieczne rozwiązanie? Sprawdźmy to!

Wzrost popularności robotów

Nowoczesne roboty znajdują obecnie zastosowanie w najrozmaitszych branżach: motoryzacyjnej, elektronicznej czy farmaceutycznej. Są cenione za swoją precyzję, szybkość i zdolność nieprzerwanego wykonywania powtarzalnych czynności. Chętnie wybierane rozwiązanie to robot SCARA (Selective Compliance Assembly Robot Arm), który sprawdza się chociażby w zadaniach montażowych czy podczas pakowania towarów. Coraz więcej zastosowań znajdują również roboty ramieniowe, które jak sama nazwa wskazuje, działają w sposób zbliżony do ludzkiego ramienia.

Więcej o robotach typu SCARA znajdziesz na: https://pgsystems.pl/produkty/76,roboty-typu-scara/

Wprowadzenie tego rodzaju maszyn usprawnia systemy produkcyjne oraz może przynieść przedsiębiorstwom szereg korzyści, np. zredukować wysokość kosztów operacyjnych. Jednak wymaga również czujności na potrzeby pracowników — oceny ryzyka i wprowadzenia konkretnych środków bezpieczeństwa.

Współpraca robota z człowiekiem a rozwiązania projektowe

Jednym z głównych celów nowoczesnych rozwiązań projektowych jest zapewnienie odpowiednich warunków współpracy robotów i ludzi. Stosuje się zaawansowane czujniki, które umożliwiają maszynom pracę ze zmniejszoną prędkością lub nawet jej wstrzymanie, gdy człowiek znajduje się zbyt blisko.

Przykładowo robot SCARA jest wyposażony w funkcje bezpieczeństwa, jak i bardziej płynne i przewidywalne ścieżki działania, co minimalizuje nagłe ruchy. Maszyny szczególnie dostosowane do pracy w towarzystwie człowieka nazywane są natomiast robotami współpracującymi (collaborative robot), w skrócie cobotami. Są wyposażone w zaawansowane czujniki oraz muszą posiadać co najmniej jedną z poniższych funkcji:

  • Monitorowanie zatrzymania bezpieczeństwa
  • Kontrola prędkości i pozycji
  • Ograniczenie mocy i siły
  • Prowadzenie ręczne

Jakie obowiązują normy bezpieczeństwa dla stanowisk zrobotyzowanych?

Roboty, analogicznie do wszystkich maszyn przemysłowych, podlegają wymaganiom Dyrektywy Maszynowej oraz przepisów BHP. Należy również wziąć pod uwagę aktualne normy bezpieczeństwa dla stanowisk zrobotyzowanych, między innymi:

  • PN-EN ISO 10218-1 „Roboty do pracy w środowisku przemysłowym. Wymagania bezpieczeństwa. Część 1: Robot”
  • PN-EN ISO 10218-2 „Roboty do pracy w środowisku przemysłowym. Wymagania bezpieczeństwa. Część 2: System robotowy i integracja”

Podstawą jest właściwie przeprowadzona ocena ryzyka maszyny. To konieczny i przydatny proces, który może dotyczyć pojedynczego urządzenia lub całej instalacji. Jeśli szukasz kompleksowej oferty projektowej, audytowej, produkcyjnej i modernizacyjnej skorzystaj ze wsparcia PG SYSTEMS SP. Z O.O. W ich ofercie znajdziesz roboty przemysłowe renomowanej marki Mitsubishi Electric, niekwestionowanego lidera w dziedzinie automatyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni
Zdjęcia reklamowe zwiększające konwersję. Kto za nimi stoi?

Zdjęcia reklamowe zwiększające konwersję. Kto za nimi stoi?

W tętniącym świecie e-commerce, gdzie liczy się każde kliknięcie, zdjęcia

Następny
Ergonomia i technologia: tworzenie produktywnego środowiska pracy

Ergonomia i technologia: tworzenie produktywnego środowiska pracy

Poznaj rozwiązania, które powinieneś wziąć pod uwagę, planując biurowe miejsca

Może Ci się spodobać