Nośnik potrafiący zapisać 800 GB? To nie problem. Napędy holograficzne w niedługim czasie wyprą z rynku wszystkie pozostałe formaty. Zarówno CD i DVD, jak i nowe formaty Blu-ray oraz HD DVD także wykorzystują laser do zapisu danych. Wszystko polega jednak na wypalaniu w poliwęglanowym podłożu krążka mikroskopijnych wgłębień (pitów), które przedzielone płaskimi powierzchniami (landami) tworzą ścieżkę, odczytywaną potem przez ten sam laser jako ciąg zer i jedynek. Starsze rozwiązania bazują na laserze o kolorze czerwonym (o długości fali 650 nm), nowsze korzystają już z niebieskiego lasera (fala o długości zaledwie 405 nm), który pozwala na znacznie ciaśniejsze upakowanie jeszcze mniejszych pitów i landów. Takie rozwiązanie to zdobycze ewolucji, przypomina ono wdrażanie kolejnych, coraz bardziej zaawansowanych wymiarów produkcji procesorów.
Często postęp wymaga więc porzucenia dotychczasowej drogi i zastosowania nowego, rewolucyjnego rozwiązania. To dlatego twórcy procesorów już teraz pracują nad nowymi rozwiązaniami, takimi jak komputery kwantowe, organiczne czy też układy wykorzystujące zamiast elektronów, fotony czyli światło. Podobnym przeskokiem i prawdziwą rewolucją w dziedzinie zapisu danych jest właśnie wykorzystanie holografii do zapisu i odczytu danych. Zamiast bowiem wypalać na płytce zagłębienia, możemy na powierzchni niewiele większej niż pojedynczy pit zapisać kompletny obraz określonego obiektu, a tym samym nawet kilkaset razy zwiększyć pojemność krążków DVD.
Zapis holograficzny oferuje nieosiągalną, bo wielokrotnie większą pojemność, niż nawet najbardziej zaawansowane, tradycyjne metody zapisu takie jak HD DVD czy Blu-ray. Już pierwsze 12-centymetrowe płytki holograficzne zdolne są, w przypadku technologii firmy Optware, do przechowania nawet 300 GB danych. Wykorzystująca niebieski laser technologia InPhase pozwala na uzyskanie podobnej pojemności, ale przy wykorzystaniu krążka o nietypowej średnicy 13 centymetrów. Bardzo interesującą cechą hologramów jest także ich nielokalność. Oznacza to, że podczas odczytu, nawet w przypadku oświetlenia tylko fragmentu hologramu, uzyskamy pełną informację na temat całego obiektu. Co więcej, w przypadku uszkodzenia nawet znacznej części hologramu odczytane informacje dalej będą w stu procentach poprawne, a tym samym zbędne się stają rozbudowane mechanizmy korekcji błędów.
źródła: chip.pl, nowosci.pl
A jak wyglądać będzie prędkość odczytu takiej ogromnej ilości danych?
początkowo odczyt danych będzie na poziomie 20 Mbps, lecz jest technologicznie możliwe do 1Gbps
Nie sądze żeby to wyparło blu ray zwłaszcze że ta technologia została już dośc mocno rozwinieta zwłaszcze przez Lg robiace zresztą najlepsze napędy. Uważam że jeszcze duzo wody w wiśle musi upłynąc żeby te płyty i ich odtwarzacze zdobyły popularnoć przede wszystkim ze względu na cene która pewnie bedzie bardzo zaporowa a bd już sa w dośc przystepnej cenie a i tak nie wygryzły dvd więc i z tym bedzie podobnie.